Skill-Based Action Games

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Отговори
Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Skill-Based Action Games

Мнение vvarpпреди 1 година

През годините сме писали много за жанра, започнал с Devil May Cry, както и за най-славните негови представители - Devil May Cry 3, Ninja Gaiden (2004) и Bayonetta.

След като вече има теми за стратегиите, ролевите игри, шутърите и т.н, мисля, че е крайно време и skill-based екшъните да се сдобият с място за обсъждане на жанра като цяло, както и на интересни негови представители.

Започвам с едно новоизлязло заглавие: Furi
http://www.furigame.com/

+ бърз и предизвикателен екшън комбиниращ hack'n'slash и bullet hell
+ минималистична бойна система, разчитаща единствено на майсторлък
+ представлява изцяло битки с уникални босове, на уникални нива, с множество фази
+ излезе за PC (Steam) и за PS4 (PSN + юлския каталог на PS+)

10 минути gameplay:
https://www.youtube.com/watch?v=GG2vW4u6r4I

Правена е от малко студио без опит в жанра, графиката е като на игра за PS2, но самият gameplay е лудница :yes: Художественият дизайн и музиката също са доста добри.

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Re: Skill-Based Action Games

Мнение me3xпреди 1 година

Най играният жанр от моя милост. Игри мляни до откат. Все още се връщам доста често към тях, профилактично, колкото да си припомня какво е гейминг. Жалко че почнаха да минават за нишови, а и дори малкото представители на жанра бяха могъщо окалпазени. Гайдена и Девила засмукаха яко, та остана едната Байонета. Nier колкото и чейнета да бутне, като сложим чертата... пак ще продаде незадоволително. Е как тогава да повярвам, че скоро може да ме радва читаво ААА заглавие в жанра? От тук на сетне ми се ще да подхвана една тема "На къде аджеба е тръгнал гейминга?" през последните години, но предполагам на всички ни е ясно. Жалка история..
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universeпреди 1 година

GOD HAND!
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение The Demonпреди 1 година

Мен ме кефят тези, ама малко съм ги играл. Или поне не толкова, колкото ми се иска. :) Байонета и Ninja gaiden Sigma са в мъст плей списъка за тази година и ще се врътнат задължително.

Единствената която съм цъкал качествено Chaos Legion (три превъртания, от които 1 беше на хард и е неописуемо като усещане :D) Врътвал съм и първият DMC, вторият само с жената, третият до средата (той най-много ми хареса, нищо че не го довърших) Но нито една не ми хвана толкова колкото Chaos Legion. God Hand също зарязана посредата... Просто в един момент се затрупах с игри и гледах да пускам повече, без да наблягам на качественото цъкане. Грешка която много геймъри допускаме. :)

Това Furi за първи път го чувам, добро попадение.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 1 година

The Demon написа:Мен ме кефят тези, ама малко съм ги играл. Или поне не толкова, колкото ми се иска. :) [...]
И аз така :) Най-много играх първия Devil May Cry и Viewtiful Joe (henshin a go-go baby :cool:). Като Joe, подобно на God Hand размива границите между т.нар. skill-based екшъни и традиционните beat 'em ups. Ама по начало майсторските екшъни произлизат от beat 'em up-ите, така че всичко е точно.

Обещаните впечатления от Furi, на базата на първите няколко нива:

Минималистичната бойна система е изградена върху два вида атаки - стрелба и посичане, както и две дефанзивни движения - отбягване (dodge) и контекстуално париране. Всичко е бързина и тайминг, няма комбота за разучаване, нито други оръжия и екипировка. Като дълбочината на боя и прецизността на gameplay-а блясват благодарение на повече от предизвикателните битки.

Като структура, играта се състои изцяло от битки с най-разнообразни босове. Всеки от тях е със собствен боен стил, с няколко фази, при които изцяло променя набора си от атаки и движения. Бойните нива не са просто еднообразни арени, а предлагат разчупеност и допълнително предизвикателство. Самият бой е на пръв поглед несъвместима комбинация от hack'n'slash и bullet hell. В NieR май имаше лек bullet hell елемент, но тук не само че е половината игра, ами е и доста безкомпромисен. Другата половина е платинен hack'n'slash с животоспасяващо париране и отбягване в точната наносекунда.

Всички елементи са съчетани по доста солиден начин. В самото начало ми се стори, че отбягването е лагаво, но се оказа, че работи на принципа на двете атаки и може да се зарежда. Като цяло, в нито един момент нямах чувството, че най-редовните ми поражения не са вследствие от бавните ми реакции или липсата ми на тайминг. Нормалната трудност ми дойдe в повече, не само заради липсата на скил, ами и задето играх без пад :cain: Но определено игрицата заслужава и аз да се оборудвам най-накрая.

По въпроса със судизма, ами нацелили са го. Разказвателната част предлага, интригуващи история и атмосфера, шашави персонажи, авангарден арт (дело на създателя на Afro Samurai). Даже има лирични отклонения след всяко ниво, под формата на walkie-talkie сегменти (press A to walk :wall:). За аудиото, както писах по-горе, чуден OST :yes:

EDIT: Да добавя само, че PC изданието върви и на 5-годишни щайги. Вижте "демо" версията и сами преценете дали си заслужава двайсетак :monocle:

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universeпреди 1 година

Ще се играе!

П.С. Жалко, че Афро 2 затри поредицата, може би напълно. :(
Don't shoot! I'm a human!

Отговори
Подобни теми