Nier (ps3)

Reviews, previews, features.
Аватар
ZaG
Мнения: 3802
Регистриран преди: 17 години

Nier (ps3)

Мнение ZaG13 години

История

Действието се развива в постапокалиптичен свят. Минали са над 1000 години от катаклизма който е заличил цивилизацията която ни е позната. Изглежда че нещата се оправят и светa се възстановява малко по малко, но това е привидно.Живота е станал суров и труден, чудовища бродят земята и болести покосяват хората, дори просто явление като нощта, не съществува вече.

Сюжетът ще проследи живота на Ниер – грозноват и мускулест наемник който се бори със смъртносната болест на дъщеря си. В стремежа си да намери лек и междувременно да й осигури добър живот в тези тежки времена, героя се заема със всяка задача която му бъде възложена от хората в селцето.От защитник на селището до лов на овце и разнасяне на безполезни предмети, нищо не е срамно за Ниер, стига да сложи храна на масата или да го приближи дори с една крачка до откриване на лекарство за болестта.
Противно на вида си, тоя варварин е можеби един, ако не и най-добродушния герой в коя да е игра. Въпреки всичките си проблеми, той никога не би пропуснал да помогне на напълно непозати хора, не защото очаква възнаграждение, а просто защото иска поне малко да промени черния им живот.

Героите в играта определено са интересни и смея да кажа че са дори оригинални, някои с вида си, други с характер. Диалозите им са добре написани и далеч не толкова чийзи колкото очаквах.

Историята е доста сериозна и тъмна, ту нещата изглежда че отиват на добре и в следващия момент се случва още една трагедия. Дори миниатюрните сюжети за някои от сайдкуестовете следват този шаблон. На фона на така оформения свят, добрите дела на Ниер се открояват и впечатляват още повече.
Нищо не е такова какаквото изглежда и историята поднася достатъчно изненади и обрати за да потдържа интереса на играча жив, все едно сега е почнал играта.
Тук там ще се намират улики за това какво се е случило със света, но събитията които са се състояли никога не са разкрити докрай. И макар четирите различни края да отговарят ня някои въпроси ( и да пораждат други ) тази част е оставена на въображението на играча ( или на книгата която придружаваше играта в Япония ).

9/10



Геймплей:
Ниер е японско екшън rpg. Геймплея е доста богат и никога няма да страдате от липса на нещо за правене. Още от начало играча е свободен да ходи почти навсякъде, макар че гадове ще ви убиват само с поглед. Като цяло имате достъп до няколко прилично големи зони и „подземия” които ще посетите по няколко пъти докато изиграете играта.
Освен да изпълнява куестове, да напредва в изторията или да се занимава с рядко нужния грайнд, играча може да лови риба и да ловува за редки предмети и „думи” с които да се подсили или да яздите огромно диво прасе (което е по бързо и маневрено от рали автомобил ) смачквайки всичко по пътя си.Из всички местности са разпръснати различни материали, предмети, плодове и всякакви неща които може да събирате. Някои от тях ще послужат за ъпгрейдване на оръжията други за продан, някои ще са просто безполезни.

http://img829.imageshack-us/img829/8356 ... ationt.jpg

Играта може да се раздели на две части, в първата играчут ще изпълнява повече куестове, като сред тях ще има такива които движат историята, а втората част е повече фокусирана върхо сюжета.

Бойната система е простичка и праволинейна, героя се бие с мечове, копия и магии. Удари с оръжията и магии могат да се събират в малък брой елементарни комбота . Не очаквайте да убиете нещо без да се научите да използвате правилната магия в нужните моменти. Може да имате сложени две магии наведнъж и да си ги сменяте по всяко време. Също така всички оръжия действат по различен начин. Разделени са на 3 класа, всеки със своите характеристики – едноръките мечове имат нисък демидж, но са сравнително бързи и могат да чупят гарда на противниците, големите двуръки мечове са тежки и бавни но нанасят масивни щети, а копията са бързи, с огромен демидж но не са подходящи за отбиването на голям брой гадове. Отделно всяко едно оръжие има специфични характеристики. Така играча трябва да приложи известна доза стратегия и да прецени кое оръжие в коя сигуация да приложи.

http://img402.imageshack-us/img402/9536/nier7.jpg

Ниер залага на старата школа като гадовете разчитат на огромен демидж, голям запас от живот и численост за да предоставят едно доста прилично предизвикателство на играча. Възможно до определен момент да чувствате героя си слаб, защото дори обикновените гадове ще ви убиват с няколко удара ако не внимавате и не прилагата всичките си умения. Като добавим факта че могат да се носят ограничен брой пушъни избягването на удари блокирането стават безкрайно важни. Безпощаден грайнд няма да помогне много и играча ще трябва да мисли и да прилага уменията си като такъв.

За да се олесни мъничко приключението, може да си ъпгрейдвате оръжията с части и материали които намирате. Отделно на всяко оръжие, магия, дори на блока и избягването, могат да се сложат до две думи, придващи им допълнителни атрибути като повече демидж, мана регенерация, дефенс, по бързо качване на левел, различни ефекти и много други. Някои атрибути са по полезни в дадени ситуации.

Бос битките са нещото което винаги трябва да очаквате. Изключително оригинални, динамични и вдигащи адреналина Всяка една е разделена на фази и трудноста постоянно прогресира. Някои от тях направо наподобяват bullet hell, други са направени под формата на загадка , разбира се не отсъстват и традиционните битки. Олдскуул формулата присъства и тук – почити всички босове си имат „цака” но дори да я знаете ще трябва да поработите за победата си.

Spoilers : http://www.youtube.com/watch?v=hIld4QQMqO4


Контролът е добър и Ниер пъргаво ще отговаря на комадите ви. Камерата се контролира от играча и дори когато е фиксирана предоставя добра видимост върху това което се случва. Впечатли ме как на моменти камерата буквално мени жанра на играта. Много оригинално, дадени секции от нива са като side scroller или като dungeon crawler.

Нормалните гадове са разнообразни, макар и да си приличат на пръв поглед.

Както вече споменах играта има четири различни края. След като я превъртите веднъж ще направите нов сейв и за да видите другите краища просто ще трябва да продължите от него. Но няма да започнете от начало а от определен момент в играта със сичките си итеми и левел които имате от предното изиграване.

Разбира се както всяка игра и тази си има своите недостатъци. Още в самото начало ще ви се набие на очи как в момента вкойто героя ви удари нещо има леко забавяне. Много неприятно и дразнещо в първия ... може би час, но после буквално не се усеща. Друга особеност е че играта не прощава лесно , след като умрете ви съживява на чекпойнт, със живота и итемите които сте имали в дадения момент, но това значи че може да ви съживи с един пиксел живот и без поушъни , а от някои нива и подземия неможе да се излезе преди да се бие боса. Ако сте имали късмета да сейфате на един слот ще трябва или да се мъчите да минете нивото с живота който имате или да почнете буквално от начало. За щастие тази особеност се усеща рано с играта.

8/10


Графика:
Без съмнение най слабия аспект на играта. Ниер е технически грозна за днешните стандарти. Прилича на ъпскейлната пс2 игра. Похвати от предишните 2 поколения конзоли като 2д трева и квадратни дървета намират място тук, а не трябва. Текстурите са безкрайно плоски, а ако случайно играча посмее да приближи камерата към нещо, всичко серазмазва и се губи какъв да е детайл. Някои от светлинните ефекти са буквално дразнещи окото. Предполагам са се опитали да постигнат реалистична слънчева светлина, и на мноого малко моменти работи.
На всичко отгоре, в редки моменти имаме и спад във фреймрейта.
Иначе арта е добър, голяма част от гадовете и някои от локациите определно са идейни и радват, за нещастие други са доста плоски.

http://img718.imageshack-us/img718/830/ ... ens200.jpg

http://img291.imageshack-us/img291/2106 ... f08ddo.jpg

Поне разработчиците са успели да постигнат атмосферата на пост-аопкалитичния свят като успешно са наситили местностите с руини и съоръжения от предишната цивилизация (чудно как са оцеляли 1300 години ).
И все пак играта е напълно играема и посредствената графика не разваля изживяването ако не сте graphics whore дето цепи пиксела на две.

Предполагам бюджетът на Кавиа не е бил достатъчен, и да си кажа честно радвам се че са резнали точно от визията.

6/10


Звук:
Саундтрака на Ниер е, смея ли да кажа, феноменален ? Не бях особено отворен към идеята 90% от мелодиите в играта да имат „лирики”, но притесненията ми бяха бързо отвяни ор красивите мелодии.
Както казах вече графиката е посредствена, но самия саундтрак успява да вдъхне живот на играта и да изгради страхотна атмосфера която да допълва историята на играта.

http://www.youtube.com/watch?v=YRQ5yidV-M8
http://www.youtube.com/watch?v=-NBsCgXt ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=R5mPCthv ... re=related

Войс актинга на главните герои, като изключим един от тях е добър, този на Wisse е направо страхотен и приляга перфектно на персонажа му. Но на останалите герои озвучението варира от свястно, до направо плачевно.
Интересното е че дори тук имаме малки технически проблеми, от време на време звука буквално ще влачи и накъсва.

9,5/10



Ниер е интересна игра която мина под радара на много хора защото е доста не шлифована на пръв поглед. Но какво бихте предпочели необработен и ръбат скъпоценен камък или изваяно до перфектност стъкалце ?
Според мен това е една от задължителните игри от изминалата година, простоя изиграйте !

Крайна оценка 8,5/10
Последна промяна от ZaG на 31 яну 2011, 18:22, променено общо 1 път.
Fight for those you have lost and for those that you dont want to lose !
Изображение

Аватар
Bobi
Мнения: 7233
Регистриран преди: 18 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение Bobi13 години

Яко, яко! :-) Прочетох на един дъх. Хареса ми как си отделил място и за "малки" неща, като обяснението за камерата или подробностите за бойната система. :-) Ако сложиш и 5-6 картинки между редовете, цена няма да имаш :wink: Може и връзка към филмче в YouTube.

Аватар
The Demon
Мнения: 3910
Регистриран преди: 18 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение The Demon13 години

Тази игра от доста време ми е грабнала вниманието. Помня че Jeru ме светна за нея, каза че е точно за моя вкус. :) Сега вече и след твоите хубави думи, още повече ми грабна вниманието. Ревюто е хубаво и ми хареса. Придобих добра представа какво ще представлява геймплея.

Аватар
ZaG
Мнения: 3802
Регистриран преди: 17 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение ZaG13 години

Радвам се че ви е харесало ревюто :)
Готово Боби :) your wish has been granted.
Много ми е трудно да избирам скрийншоти на игри от нета, предпочитам да си ги правя ама на за момента няма как. С нетърпение очаквам кога ще изкарат homebrew програмка за тая цел.
Fight for those you have lost and for those that you dont want to lose !
Изображение

Аватар
danailkiller
Мнения: 3200
Регистриран преди: 15 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение danailkiller13 години

Хъм, отдавна бях отписал Noir от игрите, които трябва да изиграя, но сега като ти прочетох ревюто определено се позамислих дали не съм пропуснал нещо.

Не помня вече какво ме беше отказало четейки ревютата в нета... май нещо пишеше за това, че често се връщаш назад или нещо такова, което предвид, че е доста дълга и, че не изглежда визуално много добре ме отказа.

Но определено се позамислих... мерси за което.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение king_of_the_universe13 години

Играта и ревюто, биват! Не е маст плей, но при достатъчно свободно време може да се врътне с кеф. :wink:

Мен ме грабна артът.
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
danailkiller
Мнения: 3200
Регистриран преди: 15 години

Re: [Game Reviews] Nier (ps3)

Мнение danailkiller13 години

И мен много ми хареса в Арт отношение още навремето като видях първите шотове и филмчета - някак ми напомня за Shadow of the Collossus.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Кой е онлайн