Final Fantasy Tactics: War of the Lions (psp)

Reviews, previews, features.
Аватар
ZaG
Мнения: 3802
Регистриран преди: 17 години

Final Fantasy Tactics: War of the Lions (psp)

Мнение ZaG13 години

История :

Още когато изгледах интрото на оригиналния Final Fantasy Tactics имах чувството че играта ще има уникално стори. Макар и променено интрото в War of the Lions носи същото чувство. Когато за първи път изиграх играта ми направи силно впечатление колко сериозна и тъмна е историята.
Действието се развива в Ивалис директно след края на „50 годишната война”. Страната е изтощена, войниците и рицарите нямат как да се изхранват и , като и всички обикновен гражданин, биват постоянно потъпквани от благорадниците. В резултат кражби, убийства и бунтове стават нормална част от ежедневието. На всичко отгоре здравето на царят се влошава драстично давайки начало на безмилостна борба за власт и сила между херцозите Ларг и Голтана.
Историята се фокусира върху най-младият наследник на името Beoulve , благородническо семейство изтъкнато с честта си и службата към царството, Рамза и неговия най добър приятел Делита който не произхожда от благородно семейство. Рамза е наивен и доверчив , той не познава истинското лице на света. Това се променя скоро след смъртта на баща му. Усетили възможност да се доберат до властта, братята на Рамза, Десидарк и Залбаг се впускат в надпреварата за короната.
Срещайки се в битка, с идеалистичния лидер на бунтовническа гупра и бивш рицар Wiegraf, малко по малко, основите върхо които се крепи света на нашия герой биват разклатени. Сестрата на Делита е въвлечена в заплануван от Десидарк конфликт с бунтовниците и е безмилостно пожертвана, опитвайки се да я спаси, Делита също умира. Предаден от братята си, всичко в което Рамза някога е вярвал се срива.
Загърбил живота си като рицар, младия Beoulve става наемник. На мисия да пази принцеса Овелия , Рамза открива че Делита е жив – той отвлича принцесата. Опитвайки се да открие мотивите на Делита , пред Рамза се разкриват коварните планове на църквата която успешно маниполира Ларг и Голтана с цел да започне война между тях. Но дори църквата не е нищо повече от пионка в ръцете на демони целящи да причинят достатъчно кръвопролитие за да съживят своя господар.

Разбира се така представена историята изглежда простчика и не особено интересна. Но в самата игра , тя е пълна с неочаквани обрати, повечето от героите имат свои собствени трогателни истории които обогатяват атмосферата и сетинга на целия свят в който се развива играта. Всичко това е подсилено от чудесен диалог, представен със стар англи йски.
Няма как да не оценя това че е оставено място за въображенито на играча , множество от случките могат да се интерпретират по различни начини, без историята да има дупки и да се чувства незавършена . Дори самия край е една от тях. И като говорим за края, колкото и да се опитвам, немога да се сетя за игра с по прилягащ и интересен край от тази. Въпреки че почти винаги хейтвам когато игра на която ми е допаднала историята няма хепи енд , трябва да призная че това е можеби най добрия ендинг евър.
Не ми харесва колко недоразвит е последния бос Алтима/Ултима. Предвид колко внимание се обърна на някои не чак толкова важни герои, можеха спокойно да я представят малко по подробно.

10/10


Сега като гледам как съм се отнесъл, ако четете още след тази стена от текст да преминем към ГЕЙМПЛЕЯ

ФФТ е стратегическо РПГ и като такова се различава коренно от останалите игри в поредицата. Тук за първи път играча освен за действията на героите отговаря и разположението им на бойното поле. Подобно на шахматна дъска, картите са разграфени на квадратни полета. В зависимост от класа, уменията и екипировката си всяко геройче може да се придвижва определен брой полета. Природни препятствия като дълбока вода , пропасти, високи скали и други също оказват влиание. Често изхода от дадена битка зависи именно от това как са разположени героите на бойното поле и как ги придвижва играча. Битките са turn based и някои действия изискват време за зареждане поради което други герои без значение противникови или от партито могат да имат ход преди действието да се извърши. Със всяко успешно action действие, героите печелят experience и job points. Exp покачва левела на самия герой, a jp покачват нивото на текущата му професия. Също jp се използват за научаването на нови умения .

http://www.funtouch.net/IMG/jpg/final-f ... 367055.jpg

Както в почти всяко FF, когато партито не в битка ще обикаля света, ще посещава градове за да поднови екипировката и сякакви други благинки. Тук тези елементи са въведени по по-различен начин. Играчът не е свободен да си ходи където си иска из картата а може да се движи само по предначертан път, на който стоят различни селища, замъци и местности. Пътят се разширява и променя с прогреса на историята. Налични са рандом битки които стават само на определени места из пътя. За разлика от предишните игри в поредицата в Tactics, играчът неможе да се разхожда свободно из градовете и замъците, всъщност въобще неможе да се разхожда защото са представени под формата на менюта.

http://static.gamesradar.com/images/mb/ ... _large.jpg
the world map

Подобно на ФФ3 тук героите също имат професии, 22 да бъдем точни, като Dark Knight и Onion Knight са нови и налични само в War of the Lions. Всеки клас има характерна екипировка умения и статуси. Има 4 вида умения: action – тук са атаките магиите и тем подобни , reaction – тук са неща които се извършват при определно условие , support – пасивни умения позволяващи на героите да зимат повече точки, да носят определен вид екипировка и тн. и movement – уменя подобряващи движението на героите или такива които се активират при движение. Освен стандартните за класа си action умения , на всеки герой може да му се дават втори, допълнителни такива от друг клас който е развил. На reaction, support и movement могат да се слагат умения независимо от класа.
Играта не изисква грайнд, освен ако не искате да стигнете определена професеия, но дори тогава трудността не страда. Ще срещате гадове които могат да свалят цялото ви парти с 2 удара или ще се намерите в битки на терен толкова гаден и обсипан с гадове че ще ви накара да хвърлите псп-то или геймпада през прозореца. Но всяко препятствие може да се преодолее с мисъл и стратегия. Грайнда е доста улеснен, както казах за всяко успешно action действие получавате точки, дори ако то е срещу член на партито , така дори в една единствена битка може да се събере солидно количество точки.
Mного ми допада че на героите може да се слага солидно количество екипировка – оръжия, щитове, каски, брони и аксесоари. Също набора на екипировката е меко казано богат.

10/10


Озвучение:

Помня че най първото нещо което ми направи силно впечатление като изиграх първите няколко нива беше музиката. До момента не бях чувал по прилягащ на всеки момент саундтрак изпълнен с толкова трогателни мелодии. Убеден съм че ако не беше саундрака , атмосферата и историята на играта далеч нямаше да са толкова ефективни. Струва ми се че някак си композитора е успял да предвиди как ще се чувства играча във всеки момент, във всяка битка и е написал саундтрак рефлектиращ тези чувства.
В римейка за псп е добавен войс актинг. Ау ужас ! Войс актинг в портабъл игра, още повече японско рпг ! Да ама не , учудващо но са избрали хора с подходящи гласове за всички герои. Няма нито един дразнещ глас.
За нещастие в war of the lions звука е като че ли е с по ниско качество от този в пс1 версията.

9,5/10


Графика
Игрицата е доста старичка, но графиката все още е повече от достатъчна да потопи играча в света. Въпреки че не е на много високо техническо ниво по днешните стандарти, ФФТ блести със чудесен арт и приятни ефекти. Дори времето се променя, има дъжд, светкавици и гръмотевици . В псп римейка са добавени страхотни филмчета които са все една нарисувани на ръка .
Изображение
Изображение
От друга страна war of the lions страда от УЖАСЯВАЩИ забавяния при изпълнение на голяма част от действията. И това при наличие че псп е в пъти по мощно от пс1. Просто е срамно !

7/10


Final Fantasy Tactics е играта която ме въведе в рпг жанра като цяло и изигра не малка роля в формирането ми като геймър. Тогава като млад и неопитен играч бях оставен смаян след като я завърших. Добавени са 2 нови класа, нов превод, филмчета , на фона на това проблема със забавянията бледнее, а и с тях се свква колкото и идиотско да звучи. Въпреки проблемите си, War of the lions е повече от добър римейк и все още носи духа на оригинала.


9,8/10
Последна промяна от ZaG на 26 дек 2010, 21:45, променено общо 1 път.
Fight for those you have lost and for those that you dont want to lose !
Изображение

BardoSore
Мнения: 8869
Регистриран преди: 18 години

Re: Final Fantasy Tactics: War of the Lions (psp)

Мнение BardoSore13 години

Браво, още едно коледно ревю!

Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

Re: Final Fantasy Tactics: War of the Lions (psp)

Мнение king_of_the_universe13 години

Приятна статия! :D

Въпреки че ФФТ-то се смята за по-достъпна от ТОгрето, ако битките никак не се използват за грайнд, още в началото кадетите (скуайъ?) могат да мрат по-лесно кучета. Помня при първото ми изиграване, как пуквах по н-пъти в битката в търговския град еди-кой-си, където за първи път се сблъскваш със стрелци, рицари и магове.
Делита и оня русия пич хвърлят топа на поразия. Малко по-нататъка има битка в " Избата на пустинния плъх" или нещо подобно. Е, там пък как ми пълнеха шушоните (рицари и монкове)! :lol: За сметка на това Орланду е егати мега-изрода... :roll:

Все пак ФФТ е леко брейкната, защото всяка битка може да се продължава неопределено време, през което героите да зобат скил точки, стандартни нива и джоб нива. Това обаче не й намалява класата, защото пробойните в геймплея могат и да не се експлойтват. Старото Огре също си е леко мазало. :roll:
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
Bobi
Мнения: 7233
Регистриран преди: 18 години

Re: Final Fantasy Tactics: War of the Lions (psp)

Мнение Bobi13 години

Много хубава статия! :-) Добада ми това, че си отделил и доста място за описание на недостатъците на играта.

Кой е онлайн