Project Zero 3 (PS2)

Reviews, previews, features.
Аватар
The Demon
Мнения: 3910
Регистриран преди: 18 години

Project Zero 3 (PS2)

Мнение The Demon13 години

(Toва ревю е писано 13 Юни 2007-ма)

Project Zero 3 - The Tormented

Изображение


Най-новата част от хорър поредицата не изневерява на традициите на оригинала, дарявайки ни за пореден път със солидна доза азиатски ужас. В следващите редове ще получите “безпристрастната” оценка на запален Survival Horror фен, за най-новата част от серията Project Zero, която завърших преди малко. Преди да започна ревюто, мисля да опровергая някои невярни слухове за поредицата, като цяло. На първо място, че играта няма геймплей и че единственното което правиш е да се шматкаш и да се плашиш. Това не само, че не е вярно, но смея да твърдя, че Project Zero 3 е най-геймплейно ориентираният Survival Horror, ако не броим Parasite Eve. Не по-малко нелепи са твърденията, че играта се харесва предимно от момичета. Ами какво да кажа, може да я играят много момичета, предимно заради това, че няма оръжия и т.н., но това не я прави по-малко привлекателна за противоположния пол. Заглавието е доста тежко и ако правиш по 5-6 часови среднощни серии на слушалки, ще се скапеш съвсем. А и самият факт, че си фен на жанра те прави специален, без значение дали си момче или момиче.
Трудно е да се обясни на обикновените хора, какво намират феновете в игри като Silent Hill и Project Zero. За болшинството, те не доставят никакво удоволствие и са ужасно дразнещи. Всичко в тях е адски мудно, героят ти се движи сковано, управлението е неудобно и прочие аргументи. Ако и ти мислиш така , тази игра няма да ти промени мнението за жанра и по добре не се захващай с нея. На “ненормалниците” като мен, препоръчвам да се заредят с огромно търпение и здрави нерви. Дали си струва? Естественно, че да! Всяко заглавие, което те кара да се чувстваш различно си заслужава да се опита. А освен това ще имаш удоволствието да се запознаеш с архитектурата и интериора на стари японски сгради и за пореден път да съпреживееш кошмарите на интересните герои от поредицата. На последно място искам да спомена за всички фенове на Project Zero, че сладките пурпурни пеперудки се завръщат макар и за кратко :)



ИСТОРИЯ
Сюжетът на играта започва с нелепа катастрофа, в която годеникът на главната героиня загубва живота си. Рей Куросава, така се казва тя, се чувства виновна, защото е била зад волана и изпитва големи трудности да преодолее загубата на любимия си. По професия, героинята е фотограф на свободна практика, но в последно време няма много ангажименти. В един от редките случаи на трудова заетост, тя попада в имение, за което се смята, че е обладано от духове. Животът на Рей се преобръща изоснови, виждайки мъртвия си годеник на една от проявените снимки. Къщата в която живее заедно с асистенката си Мику Хинасаки се превръща в нейн затвор.
Обзета от мъка Рей започва да губи желанието си за живот. Мику, която искренно и съчувства се опитва да и помага с домакинската работа, да готви и да се грижи за нея, но състоянието на Рей не се подобрява. Единственото нещо което прави е да спи... и да сънува един и същ сън всяка нощ - старо японско имение, снегът не спира да вали и ноща никога не свършва. Историята придобива интересни обрати, след като в “Имението на Съня” влизат и Мику и Кей Амакура (чичото на Мио и Маю от предишната част, който тук се опитва да помогне на Мио). С течение на времето, тримата стигат до извода, че ако не обединят усилията си, няма да успеят да решат загадките на имението, а и че странните татуировки, появили се по телата им, ще причинят смъртта им.
Какво е общото между тримата персонажа, ще се запита човек. Ами всеки един от тях е загубил свой любим и иска да го види отново. Рей, както вече стана ясно, е по следите на годеника си, Мику преследва брат си от първата част, а Мио, естествено, търси сестричката си. Тези, които преследват мъртвите прекалено навътре в имението, никога не успяват да се върнат. Финалът на играта е страшно красив и много поучителен. Няма да говоря повече, но само заради страхотния заплетен сюжет си струва да изиграеш най-новото издание на Project Zero. Поредицата развива сериозна сюжетна връзка между отделните части и героите в тях. Всеки един от излезлите до момента епизоди доразвива еднакво крайната идея. Затова няма значение от коя част ще започнете. Дори и да се хвърлите направо на тройката, знанията ви от нея ще ви помогнат в двойката или единицата (обратното също е в сила).

Изображение

ГЕЙМПЛЕЙ

Действието в Project Zero 3 се развива изцяло в гигантското “Имение на Съня” и в къщата на Рей. Когато тя не спи ще се занимаваш с типични детективски дейности. Ще проявяваш снимки от имението. Ще си сътрудничиш с Мику при извършването на различни изследователски дейности, както и при проучванията за хората, които Рей среща в имението. Ще прослушваш стари записи на касетки с пациенти от лудницата, които също са имали вземане-даване с това имение. Ще четеш материали от стаята на мъртвия годеник, както и писма, изпратени от Кей Амакура и прочие дейности. Главната героиня си води нещо като тефтер, в който записва прочетеното по-сбито и ако не ти се занимава с 10 страници фолклорни глупости можеш направо да гледаш там.
Когато Рей легне да спи, действието се прехвърля в имението и се играе като типична Project Zero игра. Тук вече геймплеят започва да блести. Играта си е направо като едно Survival Horror RPG. Фотоапаратът има много функции, няколко вида ленти, различни видове лещи и на всичко отгоре, различните му характеристики и лещите вдигат нива. Всеки от тримата герои има специални умения и си развива собствен фотоапарат. Играе се приблизително поравно и с тримата, така че начинът, по който ще ги развиете си остава изцяло във ваши ръце. Лентите са няколко вида Type-07, Type-14... Type-90, Type-Zero като последните са най-мощни. Мислете за тях като за патрони :) Виж лещите са друга бира. Чрез тях могат да се правят атаки със специфични поражения (като статус атаките в RPG-тата). Примерно ако стреляш със Slow леща забавяш противника и имаш по голям шанс да му направиш Fatal Frame.
Цялата идея на бойната система се върти около fatal frame-овете. Чрез тях можеш да правиш комбо атаки, които комбинирани с правилните лещи нанасят колосален демидж. Но разбира се фатал фреймът се появява за част от секундата и е много триково да го хванеш. Веднъж опознал тънкостите на бойната системата, можеш да и се насладиш в пълния и блясък. Играта не се различава много от предшествениците си, но ги дообогатява с нови елементи. За пореден път има много бонуси за отключване. Със спечелените точки от първото превъртане можеш да си купуваш артове, трейлъри, нови костюми, нови функции. Има ги и задължителните специални мисии, както и hard ниво на трудност.

Изображение

АРТ, ГРАФИКА, ЗВУК

Графично, заглавието изглежда направо фотореалистично за възможностите на PlayStation 2. Визията е типична за поредицата. Старите японски къщи с обичайните архитектурни особености и костюмите, характерни за ония времена си остават същите. Може би е крайно време да измислят нещо по различно? В дома на Рей всичко е изпипано до съвършенство. Голямо впечатление прави вниманието, отделено и към най-нищожния детайл. Това пък допринася за тоталното потапяне в атмосферата на Project Zero 3.
Звуците, от своя страна са смразяващи и са една от най-силните страни на играта. Музика, в прекия смисъл на думата, няма, но комбинацията от разни скърцания, писъци, които чуваш в далечината и внезапни силни шумове са най-добрият саундтрак за такъв тип игра. Знаете, когато стане прекалено тихо, не е на хубаво :) По време на финалните надписи звучи и новото парче на известната, сред феновете певица - Цукито Амано, което, колкото и да не ви се вярва, е по добро от това в предишната част.


Изображение


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Играта си има и минуси. Аз като печен играч си я пуснах на “нормалното” ниво на трудност. Последиците бяха над 50 срещи с Game Over екрана и многобройни преигравания на едни и същи, едночасови моменти. Препоръчително е първата игра да е на easy, защото за следващия път ще имаш доста по-мощен фотоапарат и повече лечебни предмети, събрани при предишното превъртане. Последният бос е много коварен и при него нещата опират и до късмет. Изиграването на normal ми отне 25-30 часа. Друг голям минус е това, че се изисква огромно търпение, което не всеки притежава. Загадките са като тези в Resident Evil 1-3. Снимаш заключена врата и на снимката се появява някаква локация. Отиваш там и убиваш призрак който ти пуска ключ за врата и все неща от този сорт. За целта обаче ще трябва да научиш цялото имение по-добре от родния си квартал, иначе ще се чудиш къде по дяволите е това място на снимката. Изобщо, виртуалният хорър е много далече от филмовия. Все още е прекалено хардкор за един не-запален по игрите човек.

Страхът, обаче го има в огромни дози и всеки фен на ужасите би изгубил, ако го пропусне. Има 5-6 места в които ще замръзнеш от страх и още дузина, в които ще си на ръба на лудостта. За следващото поколение игри от поредицата си пожелавам освен да са в пъти по фотореалистични, да се смени малко атмосфера и действието да се развива извън Япония. Project Zero е уникална и единствена по рода си. Така че ако ти се играе друго подобно нещо, освен предишните две части, бих ти препоръчал Silent Hill 4 - The Room (подобна е като атмосфера, но не като геймплей). А на всички фенове на Project Zero бих предложил да гледат филма Shutter.

За финал искам да изразя огромното си разочарование от трите сцените в които Рей се къпе в банята. Защо по дяволите не можеш да я видиш гола, след като играта е с mature съдържание и така или иначе е забранена за малолетни. Какъв изобщо е смисълът от тази сцена, ако не видиш циците на главната героиня, както във всеки себеуважаващ се хорър филм. Черна точкa Tecmo!

Сюжет – 9/10, Графика – 9/10, Звук – 10/10, Геймплей – 8/10, Страх – 9/10

ОБЩО 9/ 10

Аватар
Bobi
Мнения: 7233
Регистриран преди: 18 години

Re: Project Zero 3 (PS2)

Мнение Bobi13 години

Браво за старанието! Не си падам по този тип игри, но ми беше много интересно да изчета всичко, защото е написано по увлекателен начин. :-) Сега се мятам и на и другата ти статия за Zero.

Аватар
Tool
Мнения: 355
Регистриран преди: 18 години

Re: Project Zero 3 (PS2)

Мнение Tool13 години

Браво човече, беше ми много интересно :)
http://rero.bg/

Аватар
Jeru
Мнения: 5027
Регистриран преди: 18 години

Re: Project Zero 3 (PS2)

Мнение Jeru13 години

Е как - Пешо "Demon-a", още познат като "Насо Контрата" е машина!
http://www.last.fm/user/NewJackHustler/?chartstyle=Geldropdown-small

Аватар
The Demon
Мнения: 3910
Регистриран преди: 18 години

Re: Project Zero 3 (PS2)

Мнение The Demon13 години

Благодаря ви, че сте го прочели и че ви е харесало. :) Трябва да отбележа, че това ревю го бях писал някъде след като изиграх играта (2007) и го имаше на сайта на Евокор (вече несъществуващ). Видях, че съм забравил да го пусна във форума и поправих грешката. За това е редно да се спомомене и човека дето тогава му направи редакция. Не знам кой е, но благодарение на него е в четлив вид.

Понеже е старо и в началото ме беше страх да го прочета, защото си мислех, че съм писал пълни глупости. Но сега след като го прочетох, виждам че 2007-ма съм бил къде къде по-добре. Затъпявам братче, какво да се прави. :mrgreen:

И се хиля сега, като го чета. Цялата трета част е един голям спойлер за предишните две. Мику търси брат си, Мио търси сестричката си... и щом ги търсят в Имението на съня, значи са мъртви. :) Изобщо личи си, че това ревю е написано с идеята да го видят истинските фенове. С идеята да се хареса дори на хора, които са играли вече играта. Напомни ми на онова време, когато в Пулсар свалиха цената от 99 на 49 и аз веднага си я взех. Беше през лятото и аз се изолирах за 3-4 дена в стаята и тотално се размазах. :mrgreen: Ситуацията напомняше малко и на друга популярната тогава игра Silent Hill 4 The Room. И в двете въпросни игри, героите се изолират в апартаментите си и от там влизат в кошмарния свят. Хенри през дупката в банята, Рей и Мику като заспят в леглата си, а аз с плейстейшъна. :lol: Наистина славни моменти...

Та играйте също и играта, ако още не сте го направили. Наистина е тежка, длъжен съм да ви предупредя. Още повече, че тази наслагваща тежест продължава 20 и кусур часа. Вече почвам да разбирам защо не правят такива игри. Кой луд ще си ги причинява тези неща, през малкото свободно време, вместо да си почива от работа. И все пак, вярвам че има разни безгрижни душички като мене, търсещи различното. :-)

П.П. Jeru остави тази работа. Знаеш ли колко ми е трудно като се съберат едни хора дето ми викат "Пешо" и други дето ми викат "Насо"... По-скоро за тях е трудно де хехе :lol:

П.П.2 Като си говорихме за далавери, на сайта на трансфер груп може да купите ново копие от играта за 19.95. В ebay е доста рядка и вървят над 25-30 лири.

Кой е онлайн