DA KING’S LIST OF TOP 20 PLAYSTATION 2 JRPGS, 10-1

Reviews, previews, features.
Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

DA KING’S LIST OF TOP 20 PLAYSTATION 2 JRPGS, 10-1

Мнение king_of_the_universe16 години

DA KING’S LIST OF TOP 10 PLAYSTATION 2 JRPGS

Yа know yа want it!

И тази година сме на път да посрещнем Коледа, къде с тъга по отминаващата година, къде с щастие и надежди по новата, а може би и с двете. Вероятно още дълго време няма да насмогнем да изиграем всичко за PS2, което на сто процента да си струва изиграването. Като оставим настрана тези наши мераци и погледнем трезво на нещата, може би ще достигнем до извода, че 2007 година е поредната, но и вероятно последната година от триумфа на Playstation 2. Това го казвам като ултра-фен на японските ролевки, който няма особени предразсъдъци по отношение на платформата-посредник между играча и поредния приказен свят на мечове и дракони. Докато актуалното поколение конзоли все още се лута в лабиринта на посредствеността и сегиз-тогиз “чуква” по някой самотен хит, а ролевият JRPG жанр, по ирония на съдбата, се дърпа от японци, завъртяли алъш-вериш с пренебрегваната гай-джин (чужда за Япония) 360 конзола на мистър “Кил” Бил Гейтс, детето чудо на Нинтендо – Nintendo DS и побелелият войн на Сони – Playstation 2 ни зарадваха с дузина ролевки. Докато DS-ът има още много да расте на акъл, височина и мускули, то на Плейстейшънът вече му дойде времето за достойно оттегляне от индустрията.

Без абсолютно никакви претенции за обективност, в следващите ба-ли-колко-ще-станат редове ще се опитам да обхвана десетте ролевки от епохата на Playstation 2, които са ме впечатлили най-много или поне достатъчно, че да ми сецнат мързела, да набият липсата на свободно време и да пришпорят пръстите ми по клавиатурата в скромен опит за посвещение. И тъй като наистина не съм особено свободен, нека някоя състрадателна модераторска душа да вмъкне кориците на посочените игри, защото мисля, че е добре да има малко шаренийка сред целия този изблик на набързо натракано печатно слово. И така, let us begin then.



TOP 10 PS2 JRPGS!!


10 - Shadow Hearts: Covenant

Известна и като Shadow Hearts 2 (シャドウハーツ2), ролевката на тотално неизвестните до създаването на тази игра японци Nautilus пленява с непредвидима история, оригинален геймплей и комични герои. Наред със стандартните, симпатични главни герои Yuri и Karin, в неподражаемата група от зевзеци намират място образи като Blanca – бял вълк с остро като бръснач пипе и Joachim – полу-як, русоляв и навяващ хомо-асоциации момък, полу-прилеп-вампир. Тотално забавен пич, особено когато решава да предизвика своя боен учител, който е по-странен индивид дори от него. Shadow Hearts 2 се запомня завинаги най-вече с бликащия отвсякъде хумор, чудесно вплетен в недотам веселата история, забъркваща Първата световна война с Распутин, с руското царско семейство и със свят и същества, излезли сякаш изпод перото на Лавкрафт. Все още си спомням вълчите битки one on one на Blanca. Като структура и дизайн на данджъните играта е една идея по-добра от Shadow Hearts 3, поради което я предпочитам.


9 - Dark Chronicle 2


Пусната в продажба в САЩ и Канада като Dark Cloud 2. Екшън-ролева игра с битки в почти реално време, Dark Chronicle 2 издига Level-5 – скромен японски разработчик със седалище във Фукуока – до върха на славата. Характерните черти на тази игра са три:

- оръжията трупат точки опит подобно на главните герои Max и Monica. Някои оръжия имат дори различни пътища на развитие - ъпгрейдване, което се постига със събирането на необходимите за целта предмети.

- Georama – за да възвърне спокойствието по опустели вследствие на нашествието на злото земи, играчът трябва да построи селище с помощта на различни строителни материали и да го насели с любвеобилни люде от главния град. Звучи скучно, но всъщност е много зарибяващо.

- изобилие от мини-игри като приятен риболов, голф, снимане с фотоапарат и всякакви закачки с местните обитатели.

Dark Chronicle 2 е вероятно играта с най-разнообразен геймплей в класацията, а красивата сел-шейдинг графика и приятната музика я правят must-play за всеки JRPG фен.


8 – Shin Megami Tensei: Persona 3


Atlus са доказани майстори на ролевия жанр. Поредицата Shin Megami Tensei, накратко известна сред своите фенове като Megaten, би могла да се
преведе като “Възкресение на истинската богиня”, което заглавие препраща към първата игра. Защо Persona? През своя живот човек изпълнява различни социални роли, съвкупност от грижливо, лично избрани проявления на неговата същност. В духа на популярните японски manga и anime поредици, Atlus обикновено избират за герои смели японски средношколци, които през деня се занимават с училищни дейности, развиват приятелства и бройкат гаджета, а през нощта влизат в другата си социална роля – на непримирими борци срещу призрачните Сенки, плъпващи с настъпването на Тъмния час. Да, смешно е, но е и твърде зарибително реализирано – двете коренно различни части на геймплея се допълват по перфектен начин, лишавайки играча от скучността на непрекъснатото вдигане на нива в неособено разнообразната Кула. Към това Persona 3 добавя уникални арт и саундтрак и се превръща в неустоимо JRPG изкушение.



7 - Final Fantasy X


Наистина, какво очаквате да напиша под това заглавие? Едва ли има фен на жанра, който да не се е потопил в грандиозния, изграден внимателно и с любов свят на тази игра. Да, героите са типични за Square-Enix, но благодарение на ситуациите, в които те попадат, образите им не могат да бъдат лесно забравени. Целеустремената във вихъра на ритуалния танц Yuna, мерудията на всяка манджа Tidus, Джамайка-пичът, мистериозният куул-индивид с цайсите и с големия меч, пъргавата, жизнена крадла и невъзмутимата готик-магьосница са екстра екип. Прилепчивата Blitzball мини-игра и голямото количество странични куестове (сред които фигурират покъртително трудни битки с мега-назобани чудовища) допълват картината на игра с удивително продължителен геймплей. Само да имаше повече старание при озвучаването и можеше Final Fantasy X да излезе с едни гърди напред в моя списък.


6 - Radiata Stories


Кое е това момиче, тоест игра, която изпреварва всенародния любимец Final Fantasy X и, при все това, не е крепена с години мастита ролева поредица?

Radiata Stories (ラジアータ ストーリーズ) всъщност е достатъчно “звездна” игра, ако се имат предвид нейните създатели. А това са небезизвестните маниаци от tri-Ace, намери перфектния издател в лицето, опита и пачката на Square-Enix. Като се замисли човек, в тази игра няма нищо оригинално. Всъщност Radiata Stories е (почти) перфектната японска ролевка, комбинирала в себе си най-доброто от други колоси в жанра, като Star Ocean (също made by tri-Ace) и Suikoden. Бойната система е доста сходна със системата на битките на “Звездния океан”, което ще рече реалновремеви битки на отделен екран с опцията за разнообразни команди за хората от активното парти. От Suikoden е почерпена идеята за огромната цифра герои за присъединяване. В Radiata Stories могат да се рикруутнат (егати лафът) точно 175 NPC-та. Добави към тези достойнства и магичния, приказен свят на играта, живописната графика и възможността главният ти герой да подритва мебели и разни сандъци и дори да тегли ритници на NPC-тата. Силно се надявам Radiata Stories да се превърне в поредната хитова поредица на tri-Ace и Square-Enix.


5 - Suikoden III


Това е топ-ролевката, която най-често бива пренебрегвана, защото недотам добрата й графика отблъсква потенциалните нови фенове на поредицата. Иначе заклетите почитатели на Genzo Suikoden си знаят – зад препускането с кончета и безгрижните птичи песнопойки, зад леко миловидния арт на играта и на 108-те всевъзможни персонажи се крие една епична история за война и мир, сладкодумно разказана на части през погледа на трима различни главни герои и удивително преплетена в своята цялост с помощта на Trinity Sight System. Всъщност споменатата “система” позволява на играча няколко пъти да превърти Suikoden III с различни герои, без да се налага започването на нова игра и без да се изпада в скучни моменти. За още по-голямо разнообразие присъстват и традиционните за поредицата странични задачи “построй си замък” и “издири всички Stars of Destiny”.

Много малко са японските ролевки от висока класа, които правят играча напълно съпричастен към съдбата на всеки от героите. Още по-малко са тези от тях, в които всеки е прав за себе си и се бори за справедлива кауза. Suikoden III е една от тях, с което напълно заслужава петото място.


4 - Shin Megami Tensei: Lucifer's Call

A voice in the dark beguiles me.
"Truth is a mystery, unraveled by the candles' flames."

Известна и като Shin Megami Tensei: Nocturne. Ето една игра, която твърде успешно се заиграва със световните религии, използвайки ги като отправна точка и основа за правилен отговор на трудния въпрос какво би се случило след Края на света, предшестван в играта от катастрофалния катаклизъм Conception. Малкото оцелели хора (в тяхната роля – поредните Megaten-ски симпатични японски гимназисти) съществуват сред демони, но именно те, благодарение на човешката воля за промяна и самоусъвършенстване, могат да “свършат света”, както те намерят за добре. Абсолютни категории за истина и лъжа, за добро и зло, за морал? Няма такова нещо. Пламъкът на свещниците – истината е в него.

Уникалната атмосфера, уникалните арт и визия, могъщо подкрепени от високата трудност на играта, назобаните странични босове и типичната Megaten-ска зарибявка за брийдване на участващи в битките демони, правят Shin Megami Tensei: Lucifer's Call ролева игра, достойна и за първото място в класацията.


3 - Final Fantasy XII


Играта-епос. Final Fantasy XII не е просто поредна игра от гигантската поредица, изстреляла Square-Enix в рая на видео-гейм индустрията. Тя е преломен момент в поредицата, нагледно показващ, че времето за някаква съществена промяна в геймплея на Final Fantasy серията (като се абстрахираме от масираната онлайнка Final Fantasy XI) наистина е дошло. Битките в реално време, безпроблемното преминаване от област в област и тарикатската система на Gambit-ите подхранват усещането на играча, че е попаднал в друга вселена. И от нея няма измъкване, поне не докато не се задвижат финалните надписи и не се почувства неописуемо удовлетворение. Дори само встъпителната сцена на жестока, безмилостна битка между суверенни държави показва гигантския размах на Square-Enix, който по нищо не отстъпва на Джордж Лукас и сие.

Атмосферата те дърпа, въвлича, мачка и изплюва със своето великолепие и уникалност. Битките със страничните босове, както винаги, са невероятно изживяване. Където и да скиташ с твоето парти и каквото и да правиш – от най-очевидните елементи на играта като графика и звук, та до най-малките подробности на геймплея като перфектното комбиниране на умения и оръжия за различни тежки ситуации, Final Fantasy XII впечатлява с пределна изпипаност. По-добра Final Fantasy игра за PS2 просто не може да бъде направена.


2 - Dragon Quest VIII: Journey of The Cursed King


Само няма да се плашите от поетичното японското под-заглавие на играта - Sora to Umi to Daichi to Norowareshi Himegimi (Небето, океана, земята и омагьосаната принцеса). И в двете под-заглавия присъства омагьосването, което ясно отразява същността на тази японска ролевка. Dragon Quest VIII е великолепна приказка, създадена от моите любимци Level-5 и издадена от Square-Enix. Това обяснява хлапашкото благоговение, което изпитах при изиграването на играта, което не може да се сравни с нищо. Още след първия час геймплей в мен се промъкна усещането, че Dragon Quest VIII е правена с много любов и труд. Геймплеят е стандартен, но полиран до съвършенство. Героите са едва четирима, но за сметка на това техните образи са пищно разгърнати в процеса на повествованието. Съпътстващите ги омагьосан, саможив, крал-дърдорко с лика на Учителя Йода и скромната бяла кобилка, която всъщност е спомената омагьосана принцеса, допълнително освежават и без друго приказните атмосфера и свят, родени за живот от майстора на японската анимация Акира Торияма, дългогодишен художник на поредицата. Заслужава да се отбележи и великолепната симфонична музика на Коичи Сугияма, както и перфектната презентация на играта.

Dragon Quest VIII няма недостатъци. В нея намерих всичко, което по принцип очаквам от японските ролеви игри: детска неподправеност и непринуденост, приказна история за зли магьосници и омагьосани принцеси, характерна японска арт и визия, великолепно развити герои, пленителни, лесно запомнящи се мелодии, много хумор и завладяващ геймплей. Затова – второ място.



1 - Valkyrie Profile 2: Silmeria


Пак произведение на изкуството от нашите стари познайници от tri-Ace, продължение на култовата ролевка Valkyrie Profile за първия Плейстейшън. Какво й е уникалното на тази игра, която, струва ми се, е правена с далеч по-малко кинти от, да речем, Final Fantasy XII?

1 – Атмосфера – неповторимо усещане за надвиснала неизбежна гибел, от една страна, а от друга страна - за нищожността на човешките опити тя да бъде избегната.

2 – Геймплей – старата система за водене на битки от първата Валкирия е усъвършенствана; Valkyrie Profile 2 по един крайно нетрадиционен начин съчетава типичните ролеви битки на отделен екран с jump’n’run елементи. Понякога майсторлък се иска дори при стрелбата с фотони, които замразяват враговете за секунди и ги правят удобни платформи за допълнителни подскоци към закътани сандъци с екстри. Няма втори такъв геймплей!

3 – Визия – откъдето и да го погледнем – и графичната част, и арт-реализацията са на пределно високо равнище за PS2; героите и градовете са пресъздадени с тънък усет към художественото изкуство;

4 – Цялостно изживяване – спокойно мога да кажа, че Dragon Quest VIII завърна детето в мен, а Valkyrie Profile 2: Silmeria ми показа по един крайно убедителен начин, че в света на възрастните също са възможни вълшебства и дори е наложително такива да се случват, макар и само понякога.
Последна промяна от vvarp на 15 май 2011, 11:23, променено общо 5 пъти.
Причина: възстановяване на съдържание
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
b081
Мнения: 498
Регистриран преди: 18 години

Мнение b08116 години

И първата Digital Devil Saga е издадена в Европа. Така и така си започнал (не, че съм съгласен с теб по всички точки :-) ), драсни нещо за Rogue Galaxy, Shadow Hearts: From the New World, Steambot Chronicles (ако я категоризираш като RPG) и Suikoden V.
If you want everything, you'll end-up with nothing. -- Lulu

Аватар
hellfire
Мнения: 1893
Регистриран преди: 18 години

Мнение hellfire16 години

Пич, шапка ти свалям! Много ми харесаха думите, чрез които си представил всяка една ролевка, и макар да не съм съгласен с подредбата на две, три места от класацията, спокойно мага да те посъветвам да си промениш ника на King_of_the_RPGs :wink: .
Change is the law of life. And those who look only to the past or present are certain to miss the future.

Аватар
roBO
Мнения: 778
Регистриран преди: 18 години

Мнение roBO16 години

king_of_the_universe , много си ГОЛЯМ !

Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

Мнение king_of_the_universe16 години

b081 написа:И първата Digital Devil Saga е издадена в Европа. Така и така си започнал (не, че съм съгласен с теб по всички точки :-) ), драсни нещо за Rogue Galaxy, Shadow Hearts: From the New World, Steambot Chronicles (ако я категоризираш като RPG) и Suikoden V.
Първата Девил Сага никъде не можах да я открия оригинална в Европа. Може би са я пуснали в апокрифни бройки, като Скайс ъв Аркадия за Кюба. Иначе двойката навсякъде я има в изобилие. Стиймботът според мен не е ролевка. Другите ще влязат в топ 20.

Ще направя втора част с места 11-20, но ще затрия беглите споменавания на други ролевки. Ще ми трябва малко повечко време за да друсна цялата класация, но до Коледа ще я има. Това като коледен подарък за форума. :lol:

Нека да повторя, че класацията е строго субективна. Нито съм сравнявал средни оценки на игрите по медиите, нито нещо друго от сорта. Всичко е на базата на лични впечатления. :wink:

hellfire написа:Много ми харесаха думите, чрез които си представил всяка една ролевка
Щото пиша точно това, което съм почувствал. :roll:
fisk написа:king_of_the_universe,

огромно си, мило
roBO написа:king_of_the_universe , много си ГОЛЯМ !

1.75м/71 кг :P
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
The Demon
Мнения: 3910
Регистриран преди: 18 години

Мнение The Demon16 години

Хубаво се е получила статията, трябва да правиме и други подобни. Класацията е интересно подредена и има нещо специално в нея. Нямам търпение да видя как ще подредиш местата от 11 до 20 :lol: Ще е полезно за хора като мене , а и други, които си търсят какво да играят след това. Dark Chronicle 2 ми изглежда доста добра от написаното. Също ми е интересно какво мислиш за Grandia III, Suikoden 5 и Rogue Galaxy.

Аватар
vvarp
Мнения: 4516
Регистриран преди: 18 години

Мнение vvarp16 години

Екстра статийка :yes: Сега като се оборудвах със Силмериа, ми се поизясни защо е на първо място.
king_of_the_universe написа:Ще направя втора част с места 11-20, но ще затрия беглите споменавания на други ролевки. Ще ми трябва малко повечко време за да друсна цялата класация, но до Коледа ще я има. Това като коледен подарък за форума. :lol:
А защо не ни зарадваш направо с:
DA KING’S LIST OF LAST GEN'S GREATEST JRPGS
Така ще можеш да включиш джемове като Skies of Arcadia, Tales of Symphonia и Paper Mario: The Thousand-Year Door :)

Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

Мнение king_of_the_universe16 години

vvarp написа:Екстра статийка :yes: Сега като се оборудвах със Силмериа, ми се поизясни защо е на първо място.
king_of_the_universe написа:Ще направя втора част с места 11-20, но ще затрия беглите споменавания на други ролевки. Ще ми трябва малко повечко време за да друсна цялата класация, но до Коледа ще я има. Това като коледен подарък за форума. :lol:
А защо не ни зарадваш направо с:
DA KING’S LIST OF LAST GEN'S GREATEST JRPGS
Така ще можеш да включиш джемове като Skies of Arcadia, Tales of Symphonia и Paper Mario: The Thousand-Year Door :)
То джемове - фраш. Няам толкова време, все пак трябва и да играя, че после да пиша. А и Плей 2 е баш-ролевата платформа, според мен.
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
andycole
Мнения: 5560
Регистриран преди: 18 години

Мнение andycole16 години

Супер статия , освен това и полезна.Валкирията първа а ? Значи наистина ще е голяма работа.Жалко че последното нещо,за което имам време сега и в близките месеци е rpg-та :(

Кой е онлайн