Okami

Reviews, previews, features.
Аватар
andycole
Мнения: 5560
Регистриран преди: 18 години

Okami

Мнение andycole17 години

Okami

Платформа: Playstation 2
Жанр: Action-adventure
Производител: Clover Studio
Разпространител: Capcom

Сред морето от добри заглавия от всички жанрове sony нямаха своята алтернатива на Zelda.
Тази празнина бе запълнена от Clover Studio ,които създадоха един истински шедьовър - Okami.
В този страхотен екшън адвенчър с елементи на калиграфия,главна героиня е богинята на
слънцето - Amateratsu,която под облика на бял вълк трябва да се пребори със злото,
завладяло земята.
Първото ,което привлича вниманието на геймъра е невероятната визия на Okami.Това е може би
най-добре реализираният cell shading.Арт-ът на играта е неповторим,а преливащите цветове,
залезът и изгревът на слънцето са истинска наслада за окото.
Саундтракът е на много високо ниво и е изключително разнообразен и красив.В моменти на
раздяла ,тъга и болка музиката е способна съвсем откровено да ви разплаче.Преди решителни
битки пък е в състояние да ви надъха до краен предел.Най-голяма заслуга за брилянтния
саундтрак има Masami Ueda. Сингълът към играта е Ayaka Hirahara-Reset и е буквално разтапящ.
В Okami е застъпена идеята да облагородиш света около теб.Да съживиш мъртвата растителност,
да нахараниш гладните животни,да помогнеш на хората и да решиш индивидуалните проблеми на
всеки,да излекуваш умиращия баща пред плачещата му дъщеря и изобщо да направиш света
по-добър.По време на играта ще обиколите цяла Япония.Села,градове,океанско крайбрежие,
мразовити планини.Навсякъде се сблъсквате с болката на обикновени хора,които се нуждаят от
помощ.
Леко в страни от главната история,в Okami са пресъздадени накратко и легенди от японската
митология.Пример- секачът на бамбук и лунната принцеса Kaguya.
Противниците са многобройни.Всеки от тях е с идеен арт, тясно е свързан с японските
легенди и има интересна визитка.Всеки противник има различен начин,по който да бъде победен
и поне в началото е предизвикателство да бъде разгадан.Бойната система е перфектна смесица от
божествените калиграфски техники и удари с оръжията. В интерес на истината битките са
лесни и не представляват предизвикателство за хардкор геймърите.Босовете са много ,но и те
не са трудни за убиване.Играта има своето оправдание за това,защото не е биткаджийски
ориентирана.Дори битките могат да бъдат избягвани при желание и при наличието на един
артефакт.
Управлявайки Amateratsu ,вие наистина се чувствате като бог.Можете да рисувате слънце или
луна и по този начин да сменяте между ден и нощ.С "четката" контролирате природните стихии.
Способни сте да създадете торнадо,огън,вълни,да възстановявате разрушени сгради.
Един от най-големите плюсове на Okami е нейната мащабност,продължителност и огромния брой
сайд-куестове.Ако си невнимателен може въобще да не откриеш и изиграеш голяма част от тях.
Мини игрите също са многобройни.Вълнуващо е преследването на крадеца Hayazo,както и
мини-играта с риболов,която можете да играете когато пожелаете.Тази идея е копирана от
Zelda,но е доста забавна.
В доджото на екстравагантен сенсей научавате много удари и специални умения.
Хуморът в играта е неповторим.Issun флиртува с всяка жена,с която се срещате по пътя си.Пияницата Susano е крайно комичен и предизвиква искрен смях.Върхът на всичко пък
е умението да уринираш върху противниците си,коeto
ги кара да изплюват своя зъб.Има търговци,които колекционират въпросните зъби и дават в размяна уникални
артефакти.По-интересните от тях ви позволяват да ходите по вода, да крадете съкровища от враговете си с помощта на
дребния помощник Issun.
Недостатъците в Okami,са малко на брой.Освен ниската трудност трябва да посоча още един.
Някои геймъри биха предпочели пълно озвучаване на речта,но и странното "бръщолевене"
на героите крие своя чар и бързо се свиква.
Като за финал искам да добавя ,че играта е абсолютен must play.С невероятния art,музика
геймплей, много емоционална история,както и голямата продължителност - около 65 часа играта
ви гарантира дълга забава.

Оценка 10/10


пп.
Ревюто ми е първо,писах го досега и ми отне към 40 минути.
Мързеше ме да го проверявам за грешки.
Последна промяна от andycole на 19 фев 2007, 21:43, променено общо 5 пъти.

Аватар
the_new_legend
Мнения: 508
Регистриран преди: 17 години

Мнение the_new_legend17 години

Добро ревю!Още малко оставаше да ме убедиш да я почвам! :-)

BardoSore
Мнения: 8869
Регистриран преди: 18 години

Мнение BardoSore17 години

Браво за старанието!

Аватар
The Demon
Мнения: 3910
Регистриран преди: 18 години

Мнение The Demon17 години

Много ми хареса ревюто, добре е написано. Браво :yes: . Ще се играе няма как. Радвам че Masami Ueda се е справил чудесно. Неговите саундтраци винаги са ми правили впечатление. Само като чуя музиката от входната зала на полицейското управление в Resident Evil 2 направо настръхвам. Също незабравим му е саундтрака на Devil May Cry 1. Евала на човека че продължава да се раздава отвсякъде.

Аватар
me3x
Мнения: 4122
Регистриран преди: 18 години

Мнение me3x17 години

Добре си се справил :yes: , но според мен не е за десятка. Просто недоумявам как на това ниво на трудност ще се сложи десятка в краината отценка. Лично за мен това е един огромен минус, които сериозно би повлиял на общия score. В една игра предизвикателството върви ръка за ръка с удоволствието от геиминга - в противен случаи правим една от кратките "разходки в парка" и нищо повече. Не казвам че играта не е добра - просто изтъквам фактора които я дърпа надолу :wink:
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Аватар
hellfire
Мнения: 1893
Регистриран преди: 18 години

Мнение hellfire17 години

Евала, поредното прекрасно ревю, което дължим на член от нашата общност :-) . Напоследък на доста хора им дойде музата и възродихме разделите със статийки - Reviews & Features. Нека продължаваме все така в същия дух!
Change is the law of life. And those who look only to the past or present are certain to miss the future.

Аватар
king_of_the_universe
Мнения: 6816
Регистриран преди: 18 години

Мнение king_of_the_universe17 години

Хубаво ревю, справедлива оценка. :yes:

Мекс, "кратката разходка в парка" ми отне 60-70 часа, докато някои далеч по-трудни игри не продължават повече от 20-ина часа. Битките в Оками не са зор, но някои от мини-игрите и страничните куестове са! :roll:
Don't shoot! I'm a human!

Аватар
hellfire
Мнения: 1893
Регистриран преди: 18 години

Мнение hellfire17 години

king_of_the_universe написа:Битките в Оками не са зор, но някои от мини-игрите и страничните куестове са! :roll:
Мда, спомням си онази стена, където трябва да я блъснеш да нарисуваш точките които се показват на същото място и в същия ред, и то като се има предвид, че ти ги виждаш за няколко секунди, а след това изчезват. Имаше такава в едно подземие в снежната местност, която едва не ме накара да строша геймпада в земята :twisted: .
Change is the law of life. And those who look only to the past or present are certain to miss the future.

Аватар
Bobi
Мнения: 7233
Регистриран преди: 18 години

Мнение Bobi17 години

Сега очакваме и статиите ти за Mortal Kombat: Chaolin monks и Fighting Force :twisted:

Аватар
andycole
Мнения: 5560
Регистриран преди: 18 години

Мнение andycole17 години

За Shaolin Monks ще трябва доста да критикувам,а не ме бива в критиката.Fighting Force за ps1 пък я бях превъртял с един приятел преди 6-7 години и повече не съм я барал...
Бих написал за някоя нова игра.Може би Yakuza...

Аватар
me3x
Мнения: 4122
Регистриран преди: 18 години

Мнение me3x17 години

king_of_the_universe написа:Мекс, "кратката разходка в парка" ми отне 60-70 часа, докато някои далеч по-трудни игри не продължават повече от 20-ина часа. Битките в Оками не са зор, но някои от мини-игрите и страничните куестове са! :roll:
Под "кратка разходка в парка" имах в предвид трудността, а не продължителността :idea:
btw в момента я играя - играта е УЛТРА лесна! Това може би е най-елемнтарната игра от към степен на трудност, която ми е попадала в ръчичките :shock:
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Аватар
andycole
Мнения: 5560
Регистриран преди: 18 години

Мнение andycole17 години

И на zelda ocarina of time бяха ,лесни битките...Но все пак е от най-великите игри.Okami не е Ninja Gaiden Black или Devil May cry 3 ,че да искате няква трудност.Целта на играта е друга и е перфектно реализирана.Това е мое мнение и не искам да го натрапвам все пак...

Аватар
the_new_legend
Мнения: 508
Регистриран преди: 17 години

Мнение the_new_legend17 години

Покрай Okami,andycole забрави за MGS :-)

Трудността не от значение,ако играта е прекрасна!Super Mario e доста забавна и лесна игрица!Ако беше някаква ултра хард трудна,едвали щеше да пожъне такива успехи! :wink:

Аватар
andycole
Мнения: 5560
Регистриран преди: 18 години

Мнение andycole17 години

Ако става за въпрос на мен и трите метъл гиър-а са ми супер лесни,но това не пречи да са ми любимата поредица.

Аватар
me3x
Мнения: 4122
Регистриран преди: 18 години

Мнение me3x17 години

andycole написа:...Целта на играта е друга и е перфектно реализирана...
Именно. Все пак всеки един от нас търси тези елементи в играта, които лично на самия него биха му доставили удоволствие докато играе. Лично за мен степента на трудност е изключително важен фактор. А иначе шапки долу пред Clover - играта е страшна!
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Аватар
Bobi
Мнения: 7233
Регистриран преди: 18 години

Мнение Bobi17 години

andycole написа:И на zelda ocarina of time бяха ,лесни битките...Но все пак е от най-великите игри.Okami не е Ninja Gaiden Black или Devil May cry 3 ,че да искате няква трудност.Целта на играта е друга и е перфектно реализирана.Това е мое мнение и не искам да го натрапвам все пак...
Споделям напълно това мнение! Наистина е важно доколко играта е изпълнила предварително поставените цели.
И на мен Ocarina of time ми беше страшно лесна, но степента на трудност там е на такова равнище, че да не разваля удоволствието от цялостното преживяване в играта, и в същото време, да не те задълбава излишно много в бойни системи, тактики, яко помпене на копчетата и т.н. , оставяйки те да бъдеш погълнат напълно от историята и откриването на нови неща в течение на играта.
Streets of rage 3 е една от най-лесните вървежни тупалки, но удобната бойна система и именно адски добре балансираната трудност я правят толкова велика за мен. :wink:

drebengolem
Мнения: 54
Регистриран преди: 17 години

Мнение drebengolem16 години

Много добро ревю.Съжалявам за оффтопика,ама откъде мога да си я изтегля тая игра?
Луд съм баце,ЛУД! 8)

Аватар
svilkunata
Мнения: 66
Регистриран преди: 18 години

Мнение svilkunata16 години

bushtorrent.com

Кой е онлайн