Маааалко помощ за сайт HTML/CSS/Wordpress

Offtopic ferever!!
Място за offtopic, за луди неща и за всичко, което не е свързано с игрите :)

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Маааалко помощ за сайт HTML/CSS/Wordpress

Мнение dra6ko_second_chanceпреди 2 месеца

От известно време се занимавам,по-скоро уча HTML/CSS с идеята да мигрирам към Wordpress,ще направя опит да сменя малко работната среда от ремонт/продажба на компютри към изграждането на web.
В момента разбработвам един мой в който ще бъде попълено всичко каквото съм направил от Аркадните кабинети и разни други неща,спед това един сайт за флипери и накрая един сайт на фирмата.
Плънка има доста и идей имам доста,не ми липсва и въображение.

С варианта за аркадните кабинети мисля че постигнах задоволително ниво за 4 седмици работа,знам че е твърде малко но по себе си съдя че не се справям зле.
Имам обаче един осоновен проблем,който в интерес на истината не му обърнах внимание в началото,тъй като всичко почна с една празна страница с няколко надраскани реда,в последствие която страница се разви с менюта,някоя друга анимаци и т.н,разделителната способност.
Несъм го опитимизирал да се вижда на всякакъв вид резолюция,и сега който разбира му е ясно какво се случва на различни такива.
Идеята ми е ако някой може да удари едно рамо как да се случат нещата,пък и ако трябва ще го преправя нацяло сайта,небързам за никъде но с опит и грешки се научава човек.
В момента го работа на лаптопа си който е 1600x900 където разбира се се вижда нормално.
Файловете не са много големи около 25MB(има доста Photoshop файлове който разбра се няма да бъдат качвани),могат да се метнат на skype-а,да се види за какво иде реч.Със сигурност ще имам и грешки,че ако може да ми се каже кое е по фрапантно и кое да избягвам да ползвам и кое е по-добре.

Опитах се да разбре как се получава фатката,но много мнения много варианти и накрая нищо.
Идеята е примерно както го правя на моя екран като го пусна на по голям примерно 1920 или по-малък 1280 да се ресайзне сам.

Незнам какво е положението с Wordpress,тъй като е готова среда,дали не е настроен по default да се смачква спрямо различните размери и дали не си губя времето в момента с експеремнталния сайт.

Много ще съм благодарен ако някой ми помогне.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Re: Маааалко помощ за сайт HTML/CSS/Wordpress

Мнение cainпреди 2 месеца

Повечето съвременни wordpress теми са responsive и ползват някакви framworks. Препоръчвам ти да разучиш някой framework, примерно bootstrap e доста юзър френдли за да имаш идея какточно действа респонсив дизайна, колони и т.н.. Другия вариант е с медийни заявки в css
PC mustard race

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Именно за тези медийни заявки в css четох,но малко не ми стана ясно.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Медийните заявки са на какъв размер на екрана определени компоненти от дом дървото как да се държат

Ако ще се занимаваш с уеб по-добре изкарай някой курс да те подготвят за основните неща. Или примерно изгледай курсовете на линда или някой в ютуб щото колкото и да ги четеш в w3school ако някой не ги обясни и покаже трудно се научават. Трябва ти html, css, javascript, jquery, php, mysql и прочее за да придобиеш обща представа как седят нещата. Може да се занимаваш с разни дребни упражнения преди да пристъпиш към изграждането на сайт.

Съвета ми е да направиш сайта в wordpress и след това да тестваш разни css настройки за упражнение
PC mustard race

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Мисля да се ориентирам точно към това с Wordpress и да си доизкусорявам някой неща.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Купи си домейн и хостинг към някоя хостинг компания с добър съпорт и cpanel. Аз съм доволен от суперхостинг и от icn. А и имат доста документация кое как се прави. Освен това ако сайта ще е магазин хвърли едно око и на opencart, не че не може и на wordpress да се направи де ;) И ако е магазин и искаш освен наложен платеж да могат да ти плащат онлайн ще ти трябва и ssl сертификат.
PC mustard race

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Задължително ще си купя домейн и хостинг.За суперхостинг.бг и аз прочетох добри неща.
Ще им разгледам сега нещата да се ориентирам.

Тези три сайта който засега смятам да направя лично за мене ще са информационни,да видя как се получават нещата.
HTML/CSS ги понаучих или поне да си изясня нещата от http://videotutorials-bg.com/.
Младежа доста добре обясняваше,разбира се немисля че е покрил на 100% всичко но поне 70%-80%.

Няма ли някакъв скрипт като универсален който да се задейства при отваряне на страницата и да зададе правилната резолюция?

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Добрата новина е че тъкмо си изтествах кода в https://validator.w3.org/.
С някой грешки тук таме успях да го валидирам,в сравнение преди 2 седмици като почнха бяха около 200 грешки.Малко съм поучуден от сегашното състояние но можеби съм понапреднал с нещата.Все пак е някакво вътрешно успокоение,макар че знам един сайт може да функционира и с някоя друга грешка.
Cain,имаш ли няколко минутки свободни да ти изпратя нещата да кажеш мнение-приемам всякаква критика.

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 2 месеца

Можеш да ми изпратиш и на мен, на мен това ми е професията ;-). Иначе да си преглеждаш нещата през валидатора докато се учиш не е лоша идея, но принципно никой не ги следи тези неща вече да знаеш.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Хммм в момента мисля че имам прогрес относно позиционирането и разделителните.Довечера ще пробвам унас на монитора,на лаптопа засега от всички възможни разделителни който сменям се центрира всичко както трябва вече.
Но пак ще ти метна кода да погледнеш за каков иде реч.
Имаш ли skype или да ги кача файловете някъде online?

Отнсно валидатора,по скоро да се науча ако правя някой грешки на който да обърна внимание,т.е. синтаксиса.
Примерно бях направил едни малки таблички с HTML и валидатора ми изписа че са остарял код и ги напрвих с CSS.
Предполагам идеята е в това че когато едно нещо е старо то трябва да се избягва.

Потребителски аватар
Dementius
Console Master
Console Master

Мнение Dementiusпреди 2 месеца

Да, депрекейтнати неща не е препоръчително да се използват, защото са в процес на премахване.

А относно резолюциите, Chrome има вградена функционалност, която може да ти емулира даден размер екран. Полезна е за дебъгване на дизайни. Команд + шифт + M на Мак, за Уиндоус машини предполагам е подобно.

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Благодаря за инфото.Тъкмо тествах на монитота Full HD и всичко е наред.Почвам да оправям батаците,и после ще ви изпратя кода да погледнете и да дадете съвети.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Dementius написа:
преди 2 месеца
Да, депрекейтнати неща не е препоръчително да се използват, защото са в процес на премахване.

А относно резолюциите, Chrome има вградена функционалност, която може да ти емулира даден размер екран. Полезна е за дебъгване на дизайни. Команд + шифт + M на Мак, за Уиндоус машини предполагам е подобно.
Демек конзолата, пуска се с ф12. Оттам може да дебъгваш и скриптове и какво ли още не
PC mustard race

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Ctrl+Shift+M отваря Device Toolbar опцията на Chrome, която ти емулира различни резолюции и устройства. Принципно не е лошо да се ползва ако те интересува как ти изглежда сайта на разни мобилни устройства, но недей напълно да му вярваш все пак.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Добре бе аз ли полудявам или Ctrl+Shift+M отваря "Влизане като друг потребител или сърфиране като гост":
Изображение

А като натиснеш ф12 ти отваря и конзола и емулирани у-ва и т.н.

Да не говорите за някой друг браузър?
PC mustard race

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

При стандартно отворен браузър комбинацията (вече) отваря прозореца за потребителя - това подозирам е бъг някакъв, но вече доста версии продължава да съществува бъга. Ако отвориш конзолата с F12 то със същата комбинация (Ctrl+Shift+M) сменя между включена и изключена емулация на устройствата.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

TIL :)
PC mustard race

Потребителски аватар
Dementius
Console Master
Console Master

Мнение Dementiusпреди 2 месеца

cain написа:
преди 2 месеца
TIL :)
Ха, и аз! По принцип си държа конзолата постоянно отворена и не съм обърнал внимание, че клавишната комбинация не е стандартизирана, което да, е функционален бъг.

А вие девове ли сте двамата? Данаил май е споменавал, че програмира нейде из форума. Аз съм тестър, но нещо обмислям преквалифициране, че почна да омръзва вече.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Аз съм по неволя, по принцип съм дизайнер на печатни изделия но в един момент се оказа че трябва и с уеб да се занимавам :D
PC mustard race

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

И аз съм минал по същият път като @cain, но преди много години вече. Принципно бях дизайнер в рекламна агенция много години, но с времето все по-малко пари се даваха за дизайн и тъй като така или иначе вече бях програмист като хоби (Delphi, C++ и т.н.) реших да мина към уеб и да комбинирам дизайнерските и програмиските си умения.

Това беше преди повече от 20 години вече де ;-). Уеб разработчик съм и в момента, но вече много рядко правя някакви истински дизайни, минах към по-сериозни системи за управление и обикновено ползват някакъв съвсем стандартен дизайн (леко модифициран Boostrap или нещо базирано на Material Design), всичко останало са чисти функционалности. Клиентите искат всичко да е като софтуер повече отколкото да е красиво :).

Отговори

Кой е онлайн

Потребители, разглеждащи този форум: и 1 гост