Paprika (2006)

Watch out!!! 24 кадъра в секунда!
Отговори
Потребителски аватар
Jeru
Контакти:
Console Master
Console Master

Paprika (2006)

Мнение Jeruпреди 6 години

Още един дърт материал, който си намерих на харда и който не съм публикувал никъде.

Paprika

Ентъртеймънт индустрията е странно животно. Въпреки че целта й преди всичко, както се подразбира, е да забавлява, много често дадени произведения наред с положителните емоции, които носят, ни депресират, объркват и ни карат да мислим над теми, които не би следвало да се асоциират с „ентъртеймънт”. Каквото и да изпитате гледайки Paprika, едно е сигурно – изживяването е уникално и неповторимо, което мисля е повече от достатъчен претекст да му обърнете внимание.

Изображение

Накратко за сюжета – изобретен е уред, простичко кръстен DC Mini, чрез който е възможно да се прониква в сънищата на хората. Както подобава, макар и първоначално да е бил замислян само и единствено за добри деяния, щом бива откраднат, DC Mini се превръща в много опасен инструмент, способен сериозно да навреди на нечия психика и чрез проникването в човешките съзнания да причини фатални щети. В процеса на разследването, с който се нагърбват групата учени отговорни за създаването му, се оказва, че единственият път към успеха минава през влизането на алтър егото (Paprika) на доктор Атсуко Чиба в света на сънищата.

Изображение

Запознатите с творчеството на Сатоши Кон предполагам са наясно, че продукциите му са всичко друго, но не и лесно-смилаеми. Същото в пълна сила важи и за последното му отроче, което с всяка изминала минута става все по-заплетено, налудничаво и в крайна сметка – психически натоварващо. Не толкова на сюжетно ниво, колкото чисто визуално, защото феерията от цветове, която постоянно ще ви залива, при все умопомрачително красивото си естество, определено е малко психарска. Наистина е трудно есенцията на анимето да бъде уловена просто с думи. През повечето време Paprika е по-скоро като болно, психаделично видение, отколкото като логично и сюжетно навързани сцени и събития. Което е грехота да бъде изтъкнато като минус, предвид феноменалната атмосфера, отгорен за която е не само изключителният визуален облик, но и смазващият саундтрак. Не са много аниметата, способни да се мерят в чисто технически, че и естетически аспект с продукта на Mad House.

Изображение

Но не ме разбирайте погрешно – Paprika е нещо много повече от „поредното визуално-изпразващо и кухо аниме”. Paprika е букет от внушения и емоции. Paprika е уникално, за всеки дръзнал да го гледа, изживяване. Абсолютен шедьовър!

8.5/10
Изображение

Потребителски аватар
andycole
Контакти:
Console Master
Console Master

Re: Paprika ревю

Мнение andycoleпреди 6 години

Браво, супер реву, РИП САТОШИ КОН

Анимето>филма, знаем кой е, пак си е голям

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 6 години

Много добре казано Jeru, определено няма какво да допълня към темата. Браво!
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
Jeru
Контакти:
Console Master
Console Master

Мерси за добрите думи. :-)
Ревюто в интерес на истината съм го писал малко след излизането на анимето и супер случайно го изнамерих. Но ето, че поне 2-ма души го оценяват, така че "находката" е добра. :D
Изображение

Потребителски аватар
BardoSore
Контакти:
One of the Team
One of the Team

Мнение BardoSoreпреди 6 години

Добра статия, малко къса. Иначе предпочитам творчеството на Hayao Miyazaki.

Потребителски аватар
Jeru
Контакти:
Console Master
Console Master

Такъв ми беше наложеният лимит от символи, защото рубриката за кино и аниме в списанието беше само 2 странички, ако не се лъжа.

Иначе Сатоши Кон е голям, но никой не може да се мери с Хаяо Миязаки. :-)
Изображение

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 6 години

Лежи ми на харда от деня на премиерата на Генезис и само ти можеш да ме накараш да се наканя да го изгледам.... :lol:
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 6 години

Гледай го няма да съжаляваш - аз от ревю в GW рабзрах за него и оттогава съм го гледал 4-5 пъти с кеф.

Потребителски аватар
blumentopff
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение blumentopffпреди 6 години

Супер ревю Jeru. От това което си написал и от изображенията, които си постнал, излгежда, че анимето си е чист шедьовър. Без да се замисля пускам ДВД'то да се тегли, и нямам търпение да се изпече. Ще зарадвам съпругата, която е луда фенка на всичко що е японско.
See you starside... Изображение

Потребителски аватар
werk
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение werkпреди 6 години

Не го бях гледал/чувал но явно съм в голям пропуск и утре ще поправя грешката си :mrgreen:

VergAllmighty
Console Ninja
Console Ninja

Мнение VergAllmightyпреди 6 години

Jeru написа:Ентъртеймънт индустрията
„ентъртеймънт”
алтър егото
психаделично
саундтрак.
Брой сърдечни пристъпи на Боби: +1.
Инак звучи райт ъп май аллй (+2), ще го чек аутна. (+3)

Потребителски аватар
Jeru
Контакти:
Console Master
Console Master

Хех... :lol:
И аз като го преглеждах онзи ден, точно се замислих, че ако седна сега да го пиша, най-вероятно бих избегнал някоя и друга чуждица, а от там веднага се сетих и за Боби, но ме домързя да го редактирам. :lol:
Изображение

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 6 години

RRSunknown написа:Гледай го няма да съжаляваш
QFT

Сравнението на Сатоши Кон с Хаяо Миядзаки не е особено уместно, но не може да се отрече влиянието и на двамата над съвременното анимационно (и не само) кино. Жалко че по-новите поколения нямат техния творчески заряд, дори когато им се да де възможност за изява - за справка, филмите на студио Джибли, в които не са замесени нито Исао Такахата, нито Хаяо Миядзаки. Дано поне прощалния проект на Сатоши Кон (The Dream Machine) да бъде завършен подобаващо и по начина, по който той би желал.

Потребителски аватар
Jeru
Контакти:
Console Master
Console Master

Аз в интерес на истината, освен изключителния Grave of the Fireflies, не съм гледал нищо друго на Такахата. Трябва като заредя минерали, да изнамеря някъде из София магазин, в който продават Студио Гибли колекцията и да гризна някакви работи. :-)

Иначе The Dream Machine го очаквам с нетърпение, макар да нямам много-много идея какво точно се случва с него.
Изображение

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 6 години

Като Grave of the fireflies няма друго .

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение The Demonпреди 6 години

Те цяла колекция на Ghibli ли са издали на нашия пазар? Интересно.:) Аз на този режисьор харесвам и Only Yesterday. Неговите са обаче по реалистични. Мисля че могат със същия успех да се направят и като игрални филми. Ама кой ще пробва да направи игрален филм по Наушика или Лапута? :) Арта и световете които създава Миязаки са уникални. Цветни, красиви и вълшебни. Точно там е силата на аниметата според мен.

A да се върна на темата. На мен Paprika ми е най-малко любимито от четирите филма на Сатоши Кон. Наистина е тотална лудница и съвсем оплетох конците докато го гледах. :D Определено ми хареса, дори го изгледах няколко пъти като излезе. Браво Jeru, хубаво нещо си изровил! На тези които не са го гледали, не се чудете, Paprika доближава класата на Millenium Actress, Perfect Blue. Даже в едно интервю Сатоши разправяше, че именно мангата (или новелата) по Паприка го е вдъхновила за тези негови сюжети със смесването на сънища и реалност. Eто че накрая успя да направи и свой филм по тази история.

Потребителски аватар
Okamijitsu
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение Okamijitsuпреди 6 години

Сега чак го видях евала ,че си го постнал :yes: .
Анимето го бях гледал като излезна още и незнаех какво се случва с един приятел го бяхме обсъждали почти една цяла нощ :? .
То е от тези анимета където като свършат и си казваш WTF just happend :lol: .
Добро е много дори по ме изкефи от Perfect Blue пък и ЧИБА ЧИБА :inlove: .
http://img233.imageshack.us/img233/9047/55767966ha9.jpg[/img]クロノ・トリガーhttp://img104.imageshack.us/img104/562/kirbylm3.gif[/img]

Потребителски аватар
werk
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение werkпреди 6 години

Изгледах го снощи...Наистина е невероятен шедьовър :bow:

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 3 години

Satoshi Kon - Editing Space & Time
Four years after his passing, we still haven't quite caught up to Satoshi Kon, one of the great visionaries of modern film. In just four features and one TV series, he developed a unique style of editing that distorted and warped space and time.

Поклон.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Re: Paprika (2006)

Мнение epedosпреди 3 години

Гледах го преди някви седмици, наистина велик. А Паприка го имам на блу рей в нас от Джеру и още не мога да се наканя да го изгледам.
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Отговори

Кой е онлайн

Потребители, разглеждащи този форум: и 1 гост